top of page
Yüzey Hazırlama (Kumlama) - Temizlik Servisleri

Yüzey Hazırlama (Kumlama) - Temizlik Servisleri

Kaplama ve Tamir işlemlerinin başarılı olması hazırlanan yüzeyin kalitesi, doğruluğuna bağlıdır.

Zamanla metalin yüzeyinde oluşmuş kir,korozyon (pas) yağ ve boya gibi atıkların ; uygun aşındırıcıların yüksek basınç altında malzeme yüzeyine püskürtülerek arındırılması amacı ile uygulunan bir yöntemdir.  Yüzey temizliği ve hazırlama (Kumlama) işlemi metalin,boya ve kaplamanın ömrünü uzatmak amacı ile uluslar arası standartlara uygun şekilde yapılması gerekmektedir.


Momentum kaplama ve yenileme merkezimizde SSPC-NACE standartlarında SA2,5 yüzey kalitesinde yüzey hazırlığı üniteleri bulunmaktadır. Farklı boyuttaki ekipmanlar için yüzey hazırlama modulleri mevcuttur. (Kumlama ve Blasting)


El ile (manuel) Yüzey hazırlığı ve temizliği hassas bir sekilde gerekli koruma  tedbirleri alınarak yapılır.


Farklı aşındırıcılar ile kaplama yapılacak yüzeylerin malzemesine uygun pürüzlendirme ve temizlik işlemleri yapılır. (kumlama) Kum kullanılmaz, Endüstriyel Garnet, Aluminyum Oksit vb yüzey aşındırıcıları kullanılır. Hazırlanan yüzeyin uygunluğu yüzey profil test cihazları ile ölçülür. Ve istenen yüzey profili ölçülerek onaylanır. (Testex TOC Bantları ve Dijital Yüzey Ölçer )


Yüksek basınç ile farklı nozullar kullanılarak (ince, ulasımı zor, vb) mikro yüzey temizliği yapılır.  Birçok ekipman iç ve dış tamir/kaplama/boya öncesi temizlik, yüzey hazırlığı yapılır.


  • Endüstriyel Boya Çıkarma (Temizlik),

  • Endüstriyel Metal Temizliği

  • Kumlama (Garnet ve Aluminyum Oxit, vb)

  • Grit Blasting (çelik medya ile yüzey hazırlığı)


SA 1 : < %80 HAFİF TEMİZLENMİŞ
SA 2 : % 80 İYİ TEMİZLENMİŞ
SA 2,5 : %96 ÇOK İYİ TEMİZLENMİŞ
SA 3 : %99 KOMPLE TEMİZLENMİŞ


Korozyon, erezyon, kavitasyon, kimyasal atak, deniz suyu uygulamaları, hızlı tamir, tamir, bakım, onarım, yenileme ihtiyaçlarına yönelik koruyucu ve önleyici ekipman servislerimiz ile tanısmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

background.webp
bottom of page