top of page

Kavitasyon Önleyici Kaplamalar

Pompa Çarkı ve Gövdesini Kavitasyon Hasarlarından Koruyabilirsiniz

17. yüzyılda modern santrifüj pompanın icadından bu yana insanoğlu kavitasyonla mücadele ediyor ve bu konu pompalarda en çok hasara neden olan etken.

Kavitasyon çoğunlukla pompa gövdesinde veya çarkında, özellikle düşük basınç yüzeylerinde bulunur. Çarkın merkezindeki basınç düşüşüyle ​​oluşan buhar kabarcıkları aniden çökme potansiyeline sahiptir- bu oluşum süreci ve ardından buhar kabarcıklarının çökmesi, zamanla biriken ve pompa ekipmanına zarar vermeye başlayan küçük çukurlar veya oyuklar ile sonuçlanır.

Kavitasyon, bir pompanın performansını düşürür, bu da dalgalanan bir akış hızı ve basınç kaybına neden olur. Bir pompanın çark ve gövdesine zarar verebilir. Kavitasyon ayrıca pompa yataklarına, aşınma halkalarına ve contalara zarar verebilecek aşırı pompa titreşimine neden olabilir.

Kavitasyondan en çok etkilenen pompa çarklarının çözümü, yüksek basınç seviyelerine ve zorlu ortamlara dayanabilen bir malzeme ile onarımını/kaplamasını yapmaktır. Polimer malzemeler ile kopan, aşınan , kayıp parçalar yeniden oluşturulur ve tamir edilir. Seramik kaplamalar ile de gelecekteki erozyon ve kavitasyon önlenir.

Kavitasyon hasarlarını onarmak / oluşmasını engellemek için kompozit polimer tamir dolgu çözümleri, seramik katkılı kaplamalar ve elastomerik uygulamalar ile çözümler üretilebilmektedir.

background.webp
bottom of page