top of page
Pompa Istasyon Optimizasyonu

Pompa Istasyon Optimizasyonu

Tanım:

Recton mühendisleri, izleme sensörlerini istasyondaki tüm pompa istasyonuna monte eder. Ekipman, verileri kaydetmeye devam eder. Kaydedilen veriler Recton mühendisleri tarafından analiz edilir ve pompa sisteminin sağlığına ilişkin bir rapor oluşturulur.

Optimizasyon

Bir pompa istasyonunu optimize etmenin ilk adımı mevcut operasyonları daha iyi anlamaktır. Bilgi istasyonun SCADA sisteminden toplanabilir ancak daha fazla veri eklemek için Recton mühendisleri istasyondaki pompalara termodinamik pompa test sistemi ve geleneksel sensörler yerleştirir.

Örneğin, bir pompalama sistemi için en düşük maliyetli pompa kombinasyonunu seçmek hiçbir zaman kolay bir iş değildir ancak operatörler her gün bu görevle karşı karşıya kalmaktadır. Pompalar çalışma sırasında aşındığından görev daha da kolaylaşmaz; bu nedenle geçmişte talebi karşılayan bir pompa kombinasyonunun gelecekte mutlaka çalışmaması mümkündür. Pompa performans testinin haftalar ve aylar boyunca tamamlanması ve verilerin kaydedilmesi, ayrıntılı bir çalışmaya uyum sağlanmasına olanak tanır.

Pompa istasyon optimizasyonuna aşağıdakilere göre öncelik verilmesini öneririz:

· Operasyonlar için kritik istasyonlar

· Yüksek enerji tüketen istasyonlar

· Teşhis gerektiren sorunlu istasyonlar

Çalışma planı


Standart bir pompa testi, test edilen pompanın veya istasyonda çalışan diğer pompaların çalışmasında minimum düzeyde kesinti yaşanacak şekilde birkaç saat içinde tamamlanır. Çevik pompa test ekipmanı, pompa performansı verilerini toplamak için kullanılır.

İstasyon optimizasyon çalışması, projenin başlangıcında kayıt periyodunun süresine karar verilerek, birkaç hafta boyunca gerçekleştirilir.

Istasyon Testi Adımları :

1

Sensörleri pompaya/motora takın

2

Pompanın mevcut performans karşılaştırmasını oluşturmak için birkaç saatlik performans verilerini kaydedin

3

Ekipmanı yerinde takıp bırakın, pompalama işlemlerini izleyin. İzleme programının sonunda ekipmanı çıkarın.

4

Fırsatları raporlayın ve sunun

İzleme

Recton mühendisleri, işlemleri daha iyi anlamak ve istasyon pompalarını izlemek için gereken en uygun sensörleri belirlemek için bir saha araştırması gerçekleştirir. Ekipman daha sonra pompalama varlığına takılır ve izleme çalışması süresince verilerin kaydedilmesi sağlanır. Saha koşulları ve operasyonlar izin veriyorsa, Recton mühendislerinin talep üzerine kayıtlı verilere erişmesine ve bunları indirmesine izin vermek için bir 4G yada benzer yönlendirici etkinleştirilir .

Faydalar

Recton mühendisleri, bir pompa istasyonunun optimize edilmesindeki karmaşıklıkları pratik ve uygulaması kolay adımlara ayırmayı amaçlamaktadır. İstasyon operatörleri ve yöneticileri daha sonra bu yeni eylemleri günlük işletim uygulamalarına dahil edebilirler.

İstasyon optimizasyonunun faydaları

  • Pompanın mevcut      performansını belirlemek için

  • Pompalama varlığında      iyileştirmeler yapmak için

  • Çalıştırılacak en düşük      maliyetli pompa kombinasyonunu belirlemek için

  • İstasyonun enerji      maliyetlerini azaltmak

  • Pompa bakım      maliyetlerini azaltmak için

Recton'un aşağıdaki ana konularda deneyimi var:

  • Titreşim verilerinin      toplanması ve analiz edilmesi

  • Pompa rulman      sıcaklıklarının kaydedilmesi

  • Termografik analiz      sağlanması

İstasyon SCADA verilerinin analiz edilmesi

background.webp
bottom of page